Prihvatljive kombinacije
- izbegavaj uzimanje tečnosti za vreme ili nakon obroka
- jedi voće prvo, i čekaj barem pola sata do sledećeg obroka
Slatko voće dobro se kombinuje sa:
- slatkim voćem, na primer: banane i urme;
- polu kiselim voćem, na primer: banane i maline;
- zelenišem
Polukiselo voće se kombinuje dobro sa:
- polukiselim voćem, na primer: jabuka i kruška;
- slatkim voće, na primer: banane i maline;
- kiselim voćem, na primer: kruška i mandarina;
- zelenišem;
Kiselo voće se kombinuje dobro sa:
- kiselim voćem, , na primer: mandarine i kivi;
- polukiselim voćem, na primer: kruška i mandarina;
- zelenišem, na primer: paradajz i zelena salata;
- mastima;
Kiselo voće može sa orašastim plodovima!
Povrće klasifikujemo na sledeće grupe:
Zeleno lisnato povrće: puterica...
Celulozno povrće: kelj, brokoli, karfiol...
Skrobno povrće:
- blago skrobno: tikvice, mlada šaragrepa...
- skrobno: starija šargarepa, bundeva...
Orašasti plodove i semenke koji spadaju u koncentrovane masti i proteine i dobro kombinuju sa - zelenišem
- citrusnim voćem
Zeleniš se kombinuje dobro sa svom hranom, jer je neutralan.
Celulozno i skrobno povrće dobro se kombinuje sa zelenišem. Sirovo se teško vari, pa ga je najbolje jesti usitnjeno ili kao sok.
Orašasti plodovi i semenke se dobro kombinuju sa: - zelenišem
- citrusnim voćem
Neprihvatljive kombinacije
Slatko voće + kiselo voće - na primer, banana + narandža, jer kiselina odlaže varenje šećera, te tako dolazi do njegove fermentacije;
Slatko voće + masti - na primer, urme i orasi, jer šećeri brzo prolaze kroz usta, jednjak i želudac, bez varenja i odmah idu u tanko crevo na apsorbicju u krvotok, za razliku od šećera, masti se zadržavaju i do 12 sati u želudcu, ovako, zadržavanje masti može da zadrži i šećere, a zadržani šećeri mogu da počnu da se fermentišu;
Skrob + šećeri - na primer, na standardnoj ishrani to bi bio hleb I pekmeze, a na sirovoj bundeva i urme - da sve one ukusne sirove pite od bundeve - čak i ja imam recept za korpice sa bundevom - jesu ukusne ali nisu idealne kombinacije za varenje. Naime, kada mozak detektuje skrob u ustima, diktira sekreciju enzima ptijalin u pljuvački. Ptijalin je pljuvačna amilaza, enzim koji počinje razgradnju skroba tako što ga razgradi na maltozu. Ako se preskoči ova inicijalna faza varenja skroba, skrob ostaje nesvaren. Ako šećeri prekriju masti, mozak detektuje samo šećere i ne luči se ptijalin što vodi ka nevarenju skroba.
Skrob + kiselo voće - npr šargarepa sa paradajzom. Kiselina uništi ptijalin, neophodan za varenje skroba, te se dolazi do početne faze razlaganja skroba u dekstrozu u ustima. Kada se preskoči neka faza varenja, sledeća ne može da se nastavi, tako da ne dolazi do daljeg razlaganja skroba u tankom crevu.
Skrob + masti - na primer bundeva i avocado. masti sprečavaju I zadržvaju neophodne enzime I ostale sokove koji razgrađuju protein. (žuč koja je neophodna za varenje masti, stvara kiselu sredinu, a ona sprečava izlučivnje amilaze neophodne za varenje skroba, te dolazi do fermentacije I zadržavanja skroba) .
Skrob + proteini - srkobu su potrebni bazni a proteinima kiseli sokovi. Te dve radnje ne mogu da se odvijaju istovremeno pa dolazi do zadržavanja hrane I lošeg varenja.
Masti + proteini - npr avokado sa oršastim plodovima nije dobra kombinacija, jer masti sprečavaju I zadržvaju neophodne enzime I ostale sokove koji razgrađuju protein. ( hidrohloričnu kiselinu I pepsin).
Dinje i lubenice brzo prolaze kroz sistem za varenje I zato ih je najbolje jesti same. Ukoliko se mešaju sa drugom hranom I dolazi do njihovog zadržavanja, zbog velike količine vode koju sadrže izaziva fermentaciju. Lubenica se može jesti sa limunom.
Kako jesti orašaste plodove i žitarice
- ne mešaj suvo voće, med ili banane sa semenkama i orasima, bademima, lešnicima itd